Hotel Saba

Rated 9.2 in 890 reviews. 24 rooms.

Saba Hotel is fully renovated on June 2020. Each line of Saba Istanbul is decorated with modern lines of classic style with a different understanding of architecture in Sultanahmet are staying at the glittering page of Istanbul's historic peninsula, located in the heart of the historic first with each line of Saba Hotel Istanbul is decorated with modern lines of classic style with a different understanding of architecture in Sultanahmet are staying at the glittering page. Inspired by the name, where mystical style meets modern designs, in a unique way.

Hotel Saba Istanbul is an intimate, style hotel, elegantly decorated and recently opened in Sultanahmet, boasting views of the Marmara Sea and the Asian Side.

Guests can enjoy Saba Hotel homemade breakfasts, which are served on the rooftop terrace that overlooks the Bosphorus and the Asiatic part of Istanbul.

Saba hotel is a short walk from the most significant monuments of ancient imperial Byzantium, such as the splendid Hagia Sophia, Hippodrome and Basilica Cistern, as well as Ottoman masterpieces like Topkapi Palace and Blue Mosque.

Available Rooms

2 guests

Rooms

Adults

Children

Recommended Nearby

A guide to great places near Hotel Saba

 1. İstanbul Tasarım Merkezi

  Çok hoş bir mekan, bulunmaz konularda seminerler yapılıyor

  130 m from hotel

 2. Sokullu Mehmed Paşa Camii

  Sadrazam Sokollu Mehmet Paşa tarafından Mimar Sinan'a yaptırılan camide; Hacer'ül Esved taşından birkaç parça, üstad tarafından caminin çeşitli yerlerine ustaca yerleştirilmiş. Görülmeye değer..

  168 m from hotel
  Küçük Ayasofya Mah. Şht. Mehmet Paşa Sok. No: 26

 3. Türk ve İslam Eserleri Müzesi

  #istanbulgezileri duraklarından biri

  200 m from hotel
  Atmeydanı Cd. No: 46

 4. Nostra Casa İstanbul Restaurant

  Ben her seyiyle bu kadar iyi bir mekana daha once hic gelmedim. Yemekler, mezeler, sarap enfes 😊 turgay abiyle muhabbet paha bicilmez

  216 m from hotel

 5. Sultanahmet Meydanı

  Heleki Ramazan ayında orucunu açtıktan sonra böyle çayını içeceksin o güzel ambiyansı hissedeceksin Allaha şükür ediceksin Ruhun açılacak...

  249 m from hotel
  Sultanahmet

 6. Küçük Ayasofya Camii

  Şerberthane'ye gitmenizi tavsiye ederim. Hoş bir ortam!

  300 m from hotel
  Küçük Ayasofya Mah. Cami Sok. No:13

 7. Sultan Ahmet Camii

  Mavi Cami olarakta bilinir. Sultan Birinci Ahmed tarafından MimarSedefkâr Mehmet Ağa'ya yaptırılmıştır.Ayasofya'nın 1934 yılında camiden müzeye dönüştürülmesiyle, İstanbul'un ana camiisi olmuştur!

  336 m from hotel
  Sultan Ahmet Mah. At Meydanı Cad. No:7

 8. Edebiyat Kıraathanesi

  Osmanlı esintili,kitap kokulu,musiki nameli bir mekan,daha ne olsun..

  406 m from hotel
  Sultanahmet

 9. Hafız Mustafa 1864

  Buranin tatlilari bi harika

  409 m from hotel
  Alemdar Mah. Divan Yolu Cad. No:14

 10. Sultanahmet

  Köfte; Sultanahmet deyince akla camiiden ve turistlerden sonra gelen ilk şeydir belki de. İstanbul'da yaşayıp ya da Sultanahmet'e gidipte orada köfte yememek İstanbul'lular için büyük kayıptır. :)

  416 m from hotel

 11. Ayasofya Meydanı

  Milli Görüşcüler Geldi Erbakan Hocam Ümmetin Yanindayiz Cihad Meydanlarindayiz Saadet Partisi Ümmetin Sesi Olmaya Devam Edecek

  0.5 km from hotel
  Cankurtaran Mh.

 12. Ayasofya

  916 yıl kilise, 481 yıl da cami olarak hem Hıristiyanlığa, hem de Müslümanlığa hizmet etmiştir.İlk yapıldığında Büyük Kilise (Megale Ekklesia) denilen yer Fetih’ten sonra ise Ayasofya ismini almıştır!

  0.6 km from hotel
  Ayasofya Meydanı, Sultanahmet